Suomen Teatteriopisto



Jatkolinja III 1999-2000 
-
Lumikki ja 7 kääpiötä (ohjaus Mauri Kuosmanen) 
- Oscar Wildin Kuinka tärkeää on olla Uno (ohjaus Seppo Kolehmainen) 
- Ljudmila Razumovskajan Kotiin! (ohjaus Snoopi Siren) 
- J. Wecksellin näytelmä Daniel Hjort (ohjaus Petri Lairikko)

Lumikki ja 7 kääpiötä

Komediateatterin neljäs ensi-ilta syksylle 1999 oli satuklassikko Lumikki ja 7 kääpiötä, joka on iki-ihana tarina satuprinsessasta ja uljaasta prinssistä, suloisista kääpiöistä ja pelottavista noidista. Jännitystä, taikuutta ja iloista naurua.

Tämän esityksen ohjaajaksi kutsuttiin näyttelijä-ohjaaja Mauri Kuosmanen. Sen lisäksi, että hän on toiminut vuosia Tampereen Työväen Teatterin näyttelijänä, hän on ohjannut monia esityksiä maamme teattereissa. Lumikin näyttelijät olivat Komediateatterin oppilaskoulun eli Näyttämö- ja ilmaisutaiteen tuki ry:n näyttelijätyön jatkolinjan oppilaita.

Tämänkertainen näyttämötoteutus ei taatusti ollut sellainen kuin tavallisesti on totuttu näkemään satunäytelmissä. Lavasteita ei varsinaisesti ollut, jos niillä tarkoitetaan seiniä ja huonekaluja. Silti tunnelmaa luomaan syntyi mm. metsiä, linnoja, valtaistuin, divaani ja kehto. Lumikki, prinssi, paha äitipuoli, iki-ihanat kääpiöt ja monet muut hahmot siivittivät tarinaa kohti onnellista loppua.

Ohjaus: Mauri Kuosmanen
Apulaisohjaaja: Panu Raipia
Ohjaajan assistentti: Viivi Saarela
Tuotantojohtaja: Esko Raipia
Lavastus: Aira Wikman, Mauri Kuosmanen
Puvut: Ulla-Riitta Lehtonen
Valot: Janne Pärnänen
Äänet: Jori Tossavainen

Lumikki

Tiia Lindroos

Kuningatar, äitipuoli

Mine Sami

Metsänvartija

Timo Pukki

Kertojat

Taru Viljanen, Anne Miettinen

Viisas

Janne Haapala

Jörö

Harri Manninen

Unelias

Hanni Nurmi

Nuhanenä

Johanna Kaski

Ujo

Kristiina Väisänen

Lystikäs

Manu Havisalmi

Vilkas

Rhea Hyvärinen

Prinssi 

Mikko Kulonen

Kuningatar, Lumikin äiti

Irmeli Mattila

Kuningas, Lumikin isä

Tommi Salmi

Hoviväkeä

Päivi Jämiä, Hanni Nurmi

Kuinka tärkeää on olla Uno

Tampereen Komediateatterin oppilaskoulun III-jatkolinja on valmistanut toisena opinnäytetyönään Oscar Wilden klassikkokomedian "Kuinka tärkeää on olla Uno". Sen on ohjannut komedian grand old man Seppo Kolehmainen Helsingistä. Aiemmin  tämä ryhmä on tehnyt kiitosta saaneen satunäytelmän "Lumikki ja seitsemän kääpiötä".

Käsikirjoitus: Oscar Wilde
Ohjaus: Seppo Kolehmainen
Puvut: Ulla-Riitta Lehtonen
Valot ja äänet: Janne Pärnänen ja Jori Tossavainen
Ohjaajan assistentti: Viivi Saarela
Pukujen toteutus: Kaisa Hannus ja Tarja Lampi
Kampausten suunnittelu: Anne Miettinen

Algernon

Timo Pukki / Manu Havisalmi

Jack

Mikko Kulonen

Gwendolen

Taru Viljanen / Tiia Lindroos

Cecily

Rhea Hyvärinen / Jonna Kaski

Lady Bracknell

Päivi Jämiä / Hanni Nurmi

Kirkkoherra

Janne Haapala

Neiti Prism

Kristiina Väisänen / Irmeli Mattila

Lane

Harri Manninen

Merriman

Anne Miettinen / Mine Sami

Daniel Hjort

Ohjaus ja lavastus: Petri Lairikko
Apulaisohjaaja: Viivi Saarela
Tuotanto: Panu Raipia

Kevään 2000 viimeinen opinnäytetyö Daniel Hjort sai ensi-iltansa torstaina 4.5. klo 19.00. Esityksiä oli vain 4 kappaletta.  Daniel Hjort -esitys oli Suomen historiaan perustuva kuvitteellinen tarina Suomen Hamletista: miehestä nimeltään Daniel Hjort. Tämäkin näytelmä näyteltiin Tampereen Komediateatterin kellariteatterissa, johon mahtuu vain 35 katsojaa.